Prečo BIO

Je BIO len trend súčastnosti, alebo ako chcete aj vy prispieť ku zmene ?

Hrozno dostáva dávku syntetických pesticídov ako takmer žiadna iná plodina a tak patrí medzi najkontaminovanejšie potravinárske výrobky dostupné v predajniach EÚ. Glyphosate, Chlorpyrifos, carbendazim, pirimicarb, metalaxyl, pyrimethanil…. nie, nie nenachádzate sa v lekárni, to to je len malé množstvo pesticídov ktoré boli identifikované v bežných vínach aj vrátane vín svetoznámych vinohradov. Výbava malého chemika nie je nič na čo by sme chceli pomyslieť keď si vyložíme nohy na stôl a zoberieme pohár vína do ruky.

Zatiaľ čo v tradičných vinohradoch sa réva ošetruje vyššie spomenutými herbicídmi  a pesticídmi aj rôznou inou chémiou počas vinifikácie v organických vinohradoch je vylúčená akákoľvek syntetická chemikália. Každá certifikacia alebo označenie Bio, Biodynamika, Vegan, Organic bez Hystaminu, Kóšer, Natural má niečo do seba a spotrebiteľom prináša prvú rýchlu selekciu

Ako to teda funguje?

Od buriny vo vinici až po flaškovanie vína v pivnici si vinár môže vybrať ako bude alebo nebude používať chemické alebo prírodné pomôcky. My vo Vera Vinum sme presvedčení, že spotreba môže byť pozitívna , že poľnohospodárska a vinárska výroba sa môže vykonávať pri plnom rešpektovaní ekosystémov a životného prostredia.

Je pre nás prirodzené ponúknuť 100% prírodné vína od vinárov, ktorí milujú  svoju zem, vinicu a tak pomáhaju chrániť prírodu, našu planétu a pravdaže nie menej doležité naše zdravie. Spoznajte spôsob ako spolupracovať s prírodou a zvieratami, odmenou vám za to bude unikátny dúšok dobrého vína z čistej prírody.

CINK!

Čo je to teda víno vyrobené podľa Biodynamického, Bio, Vegan, či iného ekologického prístupu?                                                                                                                                                                       

Biodynamika

Cieľom Biodynamikého hospodárstva je zdravá pôda a vinná réva, ktorá žije v harmónií s okolitou prírodou a dokáže sa ochrániť pred škodcami alebo chorobami jedine s použitím biodynamických preparátov.

Medzinárodná ochranná známka DEMETER (meno gréckej bohyňe úrodnosti a plodnosti) je najstaršia a najprísnejšia certifikácia ktorá je garanciou používania len prírodných a tradičných prípravkov, ktoré rešpektujú vinič, pôdu a okolie.
Aby bola certifikácia Demeter uznaná, musí byť poľnohospodárska oblasť alebo spoločnosť certifikovaná už ako ekologická (BIO).


Biodynamika (bios = život, dynamis = energia) sa osobitne odlišuje od ekologického poľnohospodárstva aj tým, že nezahŕňa iba poľnohospodárske techniky, ale aj rituály mystickej povahy, jedná sa o jedinečný prístup s komplexnou starostlivosťou o krajinu a vytváranie zdravej rovnováhy medzi prírodou a ľudskými zásahmi. Bola založená priekopníkom a zakladateľom biodynamického poľnohospodárstva Rudolfom Steinerom v roku 1924.

Energizované organické prípravky ako zmes hnoja, zakopaného v kravských rohoch cez zimu a následne rozprášená počas splnu na unavenú zem, patrí medzi najdôležitejšie postupy Biodynamiky. Okrem veľkých denných a sezónnych slnečných rytmov sa snaží využiť lunárne, planetárne a hviezdne vplyvy, takže dôležitou súčasťou je využívanie vesmírnych vplyvov mesiaca, lunárnych fáz, ostatných planét slnečnej sústavy a zverokruhu.

Biodynamika nie je len poľnohospodárstvo v zmysle návratu k prírode, ale snaží sa pochopiť zákony prírody a rešpektovať ich čo najlepšie v poľnohospodárskych, agronomických a biologických aspektoch.

Kúpou Demeter výrobkov pomáhate vinárom a tak môžete aj vy prispieť k zmene.

Medzinárodná ochranná známka DEMETER (meno gréckej bohyne úrodnosti a plodnosti) je  najstaršia a najprísnejšia certifikácia ktorá je garanciou používania len prírodných a tradičných prípravkov, ktoré rešpektujú vinič, pôdu a okolie. Aby bola certifikácia Demeter uznaná, musí byť poľnohospodárska oblasť alebo spoločnosť certifikovaná už ako ekologická (BIO).


BIO

Bio-znak_Vera-Vinum

Organické (BIO)  víno je víno vyrobené z hrozna dopestovaného v súlade so zásadami ekologického poľnohospodárstva, ktoré  vylučuje použitie umelých chemických hnojív, pesticídov, fungicídov a herbicídov. Povolené sú produkty prírodného pôvodu, ako je síra a meď, s ročným limitom, ktorý je potrebné dodržať.

Transformácia teda konverzia na certifikované BIO poľnohospodárstvo trvá tri roky, a je to teda až štvrtá úroda s ktorou môže vinár získať oficiálnu certifikáciu. Počas tejto doby ale pravdaže aj potom musí rešpektovať všetky požiadavky, ktoré sú dané organizáciou Control Union Certification:

• Žiadny chemický alebo syntetický, insekticíd
• Žiadne mechanické odstraňovanie buriny,
• Žiadny herbicíd
• Žiadne GMO
• Rešpektovanie dobrých životných podmienok zvierat


Na Slovensku, certifikáciu vín pred ich uvedením na trh vykonáva Ústredný kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky v Bratislave (ÚKSÚP).

Naši vinohradníci pracujú v súlade s prírodou a vytvárajú produkty ktoré neničia prírodu, ale podporujú jej rozkvet a tak pomáhajú nám všetkým.
Organické produky sú často drahšie, radi by ste si overili či sú skutočne pestované podľa ekologických noriem? Jednou možnosťou je táto web stránka kde nájdete zoznam certifikovaných značiek a môžete si overiť ich pravosť: https://www.organic-bio.com/cz/katalog/napoje-alkoholicke/vino/
Pojem “organický” je chránený európskym právom, cerrtifikáciu môžu používať iba výrobcovia, ktorí boli úradne certifikovaní podľa európskych noriem. Dodržiavanie predpisov je prísne kontrolované!
1991 - 2012Názov „ekologické víno“ bol od roku 2012 znovu regulovaný a upravil Európsku legislatívu z roku 1991, ktorá umožňovala certifikovať vína pochádzajúce síce z ekologických viníc ale pivničné metódy výroby vína boli bez obmedzenia.
2012-2019
Podľa Európskej legislatívy z roku 2012 vinár musí dodržiavať ekologický prístup vo vinohrade ale aj počas pivničnej technológii čiže bez prídavných látok na dokyslenie, úpravu buketu a chuti, po prípade docukrovanie.
2019 - ....
Žiadne chemikálie len čisté tradičné vinárske metódy prispievajú k tomu aby sa ekologické vína odlišovali svojou chuťou a tak ponúkli lepšiu rovnováhu na podnebí s intenzívnym aromatickým výrazom a krásnou prírodnou minerálnosťou.


Vinohrady v ekologickom vinohradníctve nesmú byť v oblastiach intenzívnych priemyselných emisií,  kladie sa dôraz na zvyšovanie obranyschopnosti a zdravia viniča a teda vinohradníci môžu používať len pomocné látky povolené pre ekologické vinohradníctvo. Ozeleňovanie medzi radia špeciálnymi zmesami bylín, mulčovanie , zelené hnojenie, kosenie bylinnej vegetácie, aplikácia kompostov, voľba vhodných odrôd a podnožia i správne vykonávanie zelených prác.

Vedeli ste, že motýle sú vhodné na monitorovanie biodiverzity ? Skúste na vašej záhrade tiež vysadiť pár kvetov ktoré má tento hmyz rád a tak podporiť aj vášho Eko poľnohospodára vo vašej blízkosti.

Kúpou BIO výrobkov môžete aj vy prispieť k zmene.


VEGAN

Logo_Vegan-Society_Vera-Vinum Vegan-Label-CH_Vera-Vinum Expertise-Vegan-Europe-Logo_Vera-Vinum

Víno nie je vegánske ?

Táto otázka sa môže zdať absurdná, pretože a priori, víno je kvasená hroznová šťava.
Odpoveď však nie je taká jednoduchá…
Nezabudnite, organické neznamená , že produkty sú iba rastlinného pôvodu. Pri vinifikácií v ekologickom vinárstve je zakázané používať želatínu alebo albumín ale  umožňuje použiť vaječný bielok alebo kazeín.
Byť vegánom znamená konzumovať výrobky 100% na rastlinnej báze, ktoré neobsahujú mäso, vajcia, mlieko, med. Tiež nepoužívajú hygienické výrobky zo živočíšnych tukov, alebo ktoré boli testovane na zvieratách. Pri víne nám vegánstvo príde skôr smiešne ALE vo vinárstve nie je neobvyklé, že vinohradníci používajú určité výrobky pri výrobe vína ako sa hovorí v žargóne „lepidlo“ Produktov používaných na výrobu lepidla je veľa: vaječný bielok, rybie lepidlo alebo kazeín častica nachádzajúca sa v mlieku. Všetky tieto zložky však majú živočíšny pôvod.

Čírenie týmto lepidlom nie je povinným krokom ale je určené na elimináciu častíc a zvyškov kvasiniek,  preto čistí víno a robí ho jasnejším s ostrejšími arómami. Môže byť na báze ílov (bentonit), morských rias, hrachovej alebo sójovej múky, ale častejšie vinohradníci používajú albumín, z vaječného bielka, bravčovej alebo hovädzej želatíny či proteíny získané zo sušených mechúrov rýb. V minulosti dokonca používali čerstvú hovädziu krv, ktorá bola zakázaná koncom 20. storočia.

Ak máme v rodine vegána či vegetariána, malo by nám záležať aké víno mu vyberieme  ;)